Czy Demony Mogą ‚Kusić’ Nas Do Modlitwy?

Autor: Ojciec John Barunek LC
o. John Bartunek

o. John Bartunek

Ojcze John, ostatnio natrafiłam na bardzo dziwną wypowiedź byłej satanistki, która twierdziła, że demony mogą używać zachęty do modlitwy jako formy zwodzenia. Autorka ksiażki, którą przeczytałam, napisała, że demony zachęcają ludzi do wszelkiej rodzaju modlitw (różaniec, koronka itp) w wielu szczegółowych intencjach (traktując modlitwę niemal jak przesądy czy magiczne wezwania) po to, aby odciągnąć ludzi od prawdziwego życia w cnocie czy prawdziwej, dynanicznej relacji z Bogiem. Ponieważ autorka jest byłą satanistą, wydaje mi się, ża pewne wie ona o czym pisze. Ale jest nieco dziwne to, że demony mogą rzeczywiście zachęcać ludzi do modlitwy po to by ich zwodzić i stopniowo odwodzić ich od Boga. Czy nie wydaje się to być samozaprzeczeniem? Czy możliwe jest by demony zachęcały ludzi do modlitwy w imię Jezusa – przecież one tak na prawdę nienawidzą Jezusa? 

To pytanie jest dużo badziej skomlikowane niż mogło by się wydawać. Nie wiem o której autorce czy książce piszesz, więc nie mogę odnieść się bezposrednio do tych tez. Ale chcę skomentować głębsze zagadnienie, które podjęłaś – co do zaskakujących sposobów w jakich doznajemy kuszenia.

Ostateczny Cel Diabła

Ostatecznym celem starodawnego nieprzyjaciela naszej duszy, diabła i pozostałych upadłych aniołów, jest nienawiść wobec Boga i nienawiść do ludzi. Demony chcą odciągnąć ludzi od Boga, i trzymać ich z dala od Niego. Jest to sposób w jaki mogą one wyrazić swoją nienawiść – bo w ten sposób mogą najbardziej zaszkodzić ukochanym dzieciom Boga. W rezultacie, można spokojnie założyć, że demony nie chcą, abyśmy wzrastali w naszej relacji z Bogiem.

Z Dala od Domu

W niektórych przypadkach jednak, ludzie już żyją w bliskiej zażyłości z Bogiem. Ci ludzie będą bardzo oporni wobec pokus do grzechu ciężkiego, a nawet do grzechu powszedniego. Więc co robią wtedy wrogowie naszych dusz? Starają się nas osłabić lub odciągnąć, lub zdezorientować nas w taki sposób, byśmy stali się podatni na bardziej subtelne pokusy. Przez takie subtelne ataki, nasza zażyłość z Bogiem może zostać osłabiona niemal niezauważalnie. Jest to droga, przez którą popadamy z powrotem w grzechy główne, ale w ich bardziej duchowej formie. Na przykład, poddajemy się samolubnej duchowej pysze lub duchowemu łakomstwu, które na zewnątrz będą wydawać się pobożne i święte, ale które tak na prawdę będą karmić nasze samolubstwo przez to, że będziemy patrzeć z góry na tych, którzy wydają się mniej pobożni od nas.

Weżmy konkretny przykład. Mąż i ojciec spędza całe godziny po pracy modląc się w Kościele, podczas gdy jego rodzina jest spragniona jego uwagi i obecności, a jego duchowe przywództwo wydaje się być wątpliwe. Jego modlitwa sama w sobie na pewno nie jest zła, może nawet być szczera i dobrze umotywowana. Ale ilość czasu jaki on przeznacza na modlitwę powstrzymuje go od obowiązków,  które są częścią Bożego powołania dla jego życia.

Weżmy inny przykład – żarliwy katolik dostaje obsesji na punkcie prywatnego objawienia (które jest pełne dobrych, religijnych cech), do takiego stopnia, że zaczyna krytykować biskupów, może nawet jest im nieposłuszny, a może nawet odrzuca oficjalną doktrynę Kościoła lub jakąś dyscyplinę. Wielu heretyków w historii Kościoła tak właśnie zaczynało. Byli pobożni i rozmodleni, ale stopniowo wkradała sie duchowa pycha i duchowa próżność, wypaczając ich cnoty i prowadząc ich nie tą drogą, jaką Bóg dla nich pragnął. Jak to powiedział Jezus, Nie każdy, który Mi mówi: „Panie, Panie!”, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. (Mt 7, 21)

Pełnić Wolę Ojca

Innymi słowy, nie każdy kto odmawia wiele modlitw (Faryzeusze tak czynili), trwa w prawdziwej komunii i przyjaźni z Jezusem. To dotyczy również życia według Woli Bożej.

Nie chodzi więc o to, że demony chcą abyśmy się modlili. Ale w kontekscie walki duchowej, szukają one sposobów aby sprowadzić nas ze ścieżki pokornego posłuszeństwa Bożej Woli i bezinteresownej, pokornej wspólnoty z Bogiem i bliźnim. Dlatego tak ważne jest aby  wykorzystać wszelkie sposoby duchowego wzrostu jakie są dla nas dostępne, a nie po prostu wybierać to,  co nam się podoba. Pomocne okażą się także nasze intenetow rekolecje katolickie, które są dostępnę na stronie www.RCSpirituality.org

Mam nadzieję, że to rozjaśni sprawą, przynajmniej trochę.
Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Czy Demony Mogą ‚Kusić’ Nas Do Modlitwy?

  1. Pingback: Czy Demony Mogą ‚Kusić’ Nas Do Modlitwy? | Zenobiusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s