O Objawieniach Prywatnych i Duchowości Bez Chrystusa

Odkąd zajęłam się sprawą ‚Marii Bożego Miłosierdzia’, zauważyłam, że ludzie którzy zainteresowali się tymi orędziami, wcześniej interesowali się prywatnymi objawienia wszelkiego typu – i to często nawet tymi, które zostały potępione przez Kościół, jak choćby Bayside czy John Leary. 

Spotkałam też wielu ludzi, którzy przez takie fałszywe orędzia zostało poranionych, człowieka, który zawierzył kiedys dr. Mary Jane Evans i szykował się na koniec świata przed 2000 rokiem, lub ostatnio – byłogo zwolennika Dwóch Patryków z Irlandii, który pisał, że przez długi czas nie potrafił się przełamać i zaufać Papieżowi Benedyktowi XVI – bo według ‚orędzi’ Dwóch Patryków  miał on być antypapieżem. Ta historia się powtarza teraz z MBM. 

Tymczasem takich prywatnych objawień wydaje się być coraz więcej, w samej Polsce mieliśmy wizjonerkę ‚Annę’, autorkę ‚Bożego Wychowania, której imprimatur confnięto w 1998 roku. A na jej miejsce przybywa coraz więcej nowych – jest ‚Agnieszka’, która współpracowała z ks. Natankiem; Żywy Płomień i Adam Czlowiek, Mieczysława Kordas z Chicago, czy Jerzy z Podlasia. A to tylko w Polsce, a nie jesteśmy jedynym krajem, w którym mamy nadobfitość samozwańczych wizjonerów. Mowienie tutaj wręcz o pladze nie jest przesadą.

I jak w przypadku Marii Bożego Miłosierdzia, dwóch Patryków – nie zdziwiłoby mnie to, gdyby wszyscy oni w jakimś stopniu byli powiązani z Małym Kamykiem, który za cel postanowił sobie zjednoczyć wszystkich  (dodajmy – fałszywych) wizjonerów, a siebie widzi jako przyszłego papieża..

pope-francis_easter_vigil_homilyPapież Franciszek widzi w tym zagrożenia – według niego, pogoń za prywatnymi objawieniami jest jedną z form ‚duchowości bez Chrystusa’ -obok fareizmu. W jednej ze swoich homilii ostrzegał on:

„Ta faryzejska logika grozi także chrześcijanom. Jedni z nich czują przymus czynienia jakichś pobożnych rytuałów, ale oderwanych od kontekstu wiary. Drudzy poszukują rzeczy nadzwyczajnych, np. prywatnych objawień czy innych spektakularnych znaków nadprzyrodzoności. W obu przypadkach mamy do czynienia z „chrześcijanami bez Chrystusa” – stwierdził Papież zaznaczając, że prawdziwe Objawienie zakończyło się wraz z Nowym Testamentem.

Przy innej okazji, Franciszek, komentując Ewangelię według Św. Łukasza, (Łk 17,20-25) ostrzegał jeszcze raz przed szukaniem ciekawostek i sensacji:

„Ma to miejsce wówczas, gdy chcemy zawłaszczyć Boże plany, przyszłość, rzeczy, wiedzieć wszystko, wziąć wszystko w swoje ręce… Faryzeusze zapytali Jezusa kiedy przyjdzie Królestwo Boże? Ciekawi! Chcieli znać datę, dzień …Duch ciekawości oddala nas od ducha mądrości, gdyż interesują nas jedynie szczegóły, wiadomości, wiadomostki każdego dnia. Albo jak to się robi…A duch ciekawości nie jest dobrym duchem, jest duchem rozpraszania, oddalenia od Boga, duchem gadulstwa. A Jezus posuwa się nawet do tego, żeby nam powiedzieć, że ten światowy duch ciekawości prowadzi nas do zamętu”- zaznaczył Ojciec Święty.

Papież dodał, że ciekawość pobudza nas byśmy słyszeli, że Pan jest tu, czy tam, prowadzi nas do uganiania się za wizjonerami, otrzymującymi listy do Matki Bożej, jakieś orędzia. Tymczasem Matka Boża jest Matką i kocha nas wszystkich. Nie jest dyrektorką poczty, codziennie wysyłającą orędzia. Te nowinki oddalają od Ewangelii, od Ducha Świętego, oddalają od pokoju i mądrości, od Bożej chwały, od Bożego piękna. Gdyż Jezus mówi, że Królestwo Boże nie przychodzi w sposób przyciągający uwagę: przychodzi w mądrości. «Królestwo Boże jest pośród was», mówi Jezus, jest ono tym działaniem Ducha Świętego, które daje nam mądrość, pokój. Królestwo Boże nie przychodzi w zamęcie, tak jak Bóg nie mówił do proroka Eliasza w wichurze, w burzy, ale w łagodnym powiewie wiatru, w powiewie mądrości” – podkreślił Ojciec Święty.

Myślę, że dobrze byłoby, gdybyśmy te słowa Ojca Świętego wzieli sobie na poważnie do serca i zrobili rachunek sumienia, bo te słowa są skierowane do nas. A problem istnieje. 

Ponoć Jezus powiedział stygmatyczce Marie Julie Jahenny w 1882 roku, „W czasie gdy przybliża się kary ogłoszone w La Salette, niezliczona ilość FAŁSZYWYCH OBJAWIEŃ powstanie z piekieł jak roje much: ostatni wysiłek Szatana, by zdusić wiarę w PRAWDZIWE OBJAWIENIA przez fałszywe.” I tak się dzieje. Ilu ludziom teraz Boże Miłosierdzie kojarzy się z ‚orędziami’ Mary Carberry a nie z nabożeństwem objawionym Św. Faustynie Kowalskiej?

Nieraz wydaje się, też że to właśnie wizjonerzy chcą stać na czele Kościoła i mieć monopol na  Wolę Bożą. MBM takie prawo sobie uzurpuje, przekonując, że Papież Franciszek nie jest prawdziwym papieżem, a  więc wierni katolicy powinni podporządkować się tak na prawdę… jej samej! Ale to samo dzieje się na naszym podwórku – to ‚Agnieszka’ przekonywała ks. Natankaka do nieposłuszeńsgtwa kard. Dziwiszowi, a ‚Adam-Człowiek’ ponoć wzywał do egzorcyzmów nad Polską  (nie, żeby to nie było potrzebne).

Ks. Martin Cross ostrzegał przed taką postawą, „Wielu z wizjonerów„, pisze on, „ma ukryte tendencje odcinania się od Kościoła, wzbudzając niedowierzanie i nielojalność wobec Kościoła, lub ujawniając postawę gdzie to Kościół ma się podporządkować ich orędziom i wizjom. A to oni powinni trawać w Chrystusie i w Kościele – a nie odwrotnie (Jn 15, 4). Nie będzie końca wyrządzonym szkodom czy też nieszczęsciom, które na nas spadną, jeśli pójdziemy za każdym powiewem wiatru w imię objawień prywatnych, lub też gdy każdy z nas pójdzie za własnym odczuciem, punktem widzenia lub też osobistym osądem.”

„Ile z tych, którzy biegają od jednego miejsca objawień do następnego, dobrze zna to co jest w Biblii, lub to czego nauczas Kościól, lub to co dzieje się w ich parafiach, i jak wielu z nich wie, czym jest Eucharystia? Ile z nich posuwa się tak dalego, by nawet dawać wizjonerom różańce, książki czy też wodę do pobłogosławienia?

Ks. Cross wzywa też wiernych: Wyzywam was dzisiaj abyście zaczęli czytać Pismo Swięte, dokumenty Kościoła, Katechizm Kościoła Katolickiego, encykliki, listy waszych biskupów, itd(…) To w nich Święta Matka Kościół uparcie mówi i głośno woła z bólem i łzami, wzywając nas byśmy wszyscy wrócili do Boga i zmienili nasze postawy.

Tylko dwie rzeczy które ocalą świat: pokorna modlitwa i odpowiednie uczynki.

Warto czytać Pismo Św. i dokumenty Kościoła – wiedząc czego naucza Kościól łatwiej będzie nam wziąść do serca przestrogę mistyka i Doktora Kościoła, Św. Jana od Krzyża, który tak pisał: 

Tak dalece też musimy posługiwać się rozumem i nauką Ewangelii, że chociażby za naszym staraniem, czy wbrew naszej woli, objawiono nam jakieś rzeczy nadprzyrodzone, musimy je dobrze zbadać, czy są zgodne z rozumem i Ewangelią. I to tylko możemy z nich przyjąć, co się z nimi zgadza, nie dlatego, że były objawione, ale dlatego, że są z nimi zgodne, nie przykładając oczywiście żadnego znaczenia do objawienia; przeto należy zbadać takie rzeczy objawione dokładniej niż gdyby nie było co do nich objawienia, bo szatan po to wmawia również wiele rzeczy prawdopodobnych, zgodnych z rozumem i spełniających się, ażeby przez nie uwodzić.

Ale do czego porównać prywatne objawienia, jeśli nie znamy Pisma Świętego? Może na czas Wielkiego Postu warto sobie zrobić postanowienie by właśnie to Publiczne Objawienie – zwłaszcza Ewangelie – zgłębić.

Ilekroć otrzymywałem Twoje słowa, pochłaniałem je, 
a Twoje słowo stawało się dla mnie rozkoszą 
i radością serca mego. (Jer 15, 16)

Reklamy

24 uwagi do wpisu “O Objawieniach Prywatnych i Duchowości Bez Chrystusa

  • Nie nie wiem. Może więcej informacji w tej materii? A wie Pan co oznacza Nihil Obstat? Że nie ma nic w tekscie przeciwnego wierze- a to nie oznacza, że charaketer ‚objawienia’ ma charakter nadprzyrodzony.

   Polubienie

   • Ten blog jest głównie o MBM. I tutaj współpracuję z WOWIT. Podejrzewam, że w innych sprawach się różnimy. Np. moje podejście do rzekomych objawien prywatnych jest dużo bardziej ostrożne niż WOWITa. Mniej więcej takie jak we wpisie.

    Polubienie

 1. „Pisała Pani, że współpracuje z adminka wowit. Ona wie, znam te stronę. Nie poinformowała?”

  Skąd jakiś to masz wie co wiedzą Admini Wowit???
  Adminami nie jest, więc jak ma coś do Adminów to na jutrzenka2012@gmail.com proszę
  No chyba że to sam zainteresowany pisze, zawsze bronił siebie pod różnymi nazwami, na naszej stronie również sam sobie pisał pochwały

  Polubienie

   • „Nie zamierzam się wywodzić bo znowu będą zarzuty, że zchodzę z tematu – ale jeśli dodam, że jestem związana z tak zwanym ruchem charyzmatycznym i Odnową w Duchu Świętym, to nie trudno będzię się domyśleć. Jest mi tylko tym trudniej uwierzyć, że to WOWIT sieje zamęt. ”

    Tomaszu – obrońco Tradycji szanuj imiona nadawane na Chrzcie św. i pisz je z wielkiej litery.
    Dobra rada, przyjacielska, taka pod natchnieniem Ducha Świętego, do którego modliliśmy się latami śpiewając
    „O niech Twa moc uzdrowienia dotknie, uleczy mnie znów”

    Czyli mowa o …mocy 😀
    Mocy Ducha Świętego!
    Pokój z Tobą 🙂

    Polubienie

  • Proszę uprzejmie o poprawienie imienia Tomasz, śpieszyłam się przed wyjściem do kościoła i tak poszło.
   Przepraszam, Bóg każe szanować każdego a jeśli to imię nadane na chrzcie św., to tym bardziej
   Jezus jest Panem!

   Ps. Strona wobronietradycji jest bardzo promowana przez stronę dznmp i zachwalana, przez samego admina ponoć nie ma takiej piekielnej grafiki jak moja 😀

   Polubienie

   • Tak to zrozumiałam – grafika wobronietradycji jest dobra i zgadzam się tutaj wyjątkowo z dznmp. Chociaz nawet takich komplementow wolałabym akurat od dznmp nie otrzymywać. To jak anty-rekomendacja – nawet jeśli chodzi tylko o grafikę.

    Polubienie

 2. Rozumiem rozgoryczenie autora z powodu fałszywości objawienia Marii Miłosierdzia też w nie nie wierzę jednak przy okazji nie oczerniajacie prawdziwych proroków obok fałszywych, rozróżniajcie prawdziwe ziarno od plew, Adam Człowiek, Anna Dąmbska, Boży Posłaniec )Jerzy z Podlasia) to prawdziwi Prorocy. Jeżeli już przytaczacie słowa Papieża to przytaczajcie również te które mówią aby słuchać Proroków bo tak mówi również Biblia a tych którzy prześladują Proroków Bożych czekają kary.
  Słowa Papieża Franciszka:
  „Papież na porannej Mszy: prorok nosi w sobie trzy wymiary czasowe: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość
  ◊ Gdy w Kościele brakuje proroctwa, brak tam samego życia Bożego, a wówczas przeważa klerykalizm. Mówił o tym Papież podczas porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty. Nawiązując do dzisiejszych czytań mszalnych Franciszek wskazał, że prorok nosi w sobie trzy wymiary czasowe: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Dzieje się tak dlatego, że słucha on słów Bożych, umie rozpoznawać dany moment i jego skutki w przyszłości.

  „Gdy chodzi o przeszłość, to prorok jest świadom Bożej obietnicy i nosi ją w sercu, żyje nią, pamięta, powtarza. Następnie spogląda na teraźniejszość, na swój lud i czuje moc Ducha, by wypowiedzieć słowo, które pomoże mu wstać i kroczyć dalej w przyszłość. A zatem prorok jest człowiekiem trzech momentów: obietnicy przeszłości, kontemplacji teraźniejszości i odwagi wskazywania drogi ku przyszłości. A Pan dzięki prorokom zawsze strzegł swój lud w trudnych chwilach zwątpienia i wyniszczenia, gdy brakło świątyni, gdy Jerozolima znajdowała się w mocy nieprzyjaciół, gdy lud pytał się w sercu: «Ależ Panie, co nam przyrzekałeś, a co teraz się dzieje?!»” – powiedział Franciszek.

  Papież porównał tę sytuację do doświadczenia Maryi stojącej pod krzyżem. W takich chwilach, jak zaznaczył, potrzebny jest prorok. Ale ten nie zawsze jest przyjmowany, o czym przypominał Jezus faryzeuszom: ich przodkowie zabijali proroków, bo ci mówili prawdę i przypominali obietnicę. Jednak gdy ludowi brakuje proroctwa, brakuje też życia Bożego, a władza popada w legalizm – stwierdził Franciszek. Tym właśnie należy tłumaczyć pytanie arcykapłanów skierowane do Jezusa: „Jakim prawem to czynisz?”. Świadczyło to o ich zadufaniu w posiadaną władzę oraz o zamknięciu na słowo proroctwa.

  „Gdy wśród ludu nie ma proroctwa, jego miejsce zajmuje klerykalizm. To właśnie klerykalizm dopytuje Jezusa: «Jakim prawem to czynisz? Kto Ci dał tę władzę?». A pamięć o obietnicy oraz nadzieja na przyszłość zostają sprowadzone do teraźniejszości: nie ma ani przeszłości, ani pełnej nadziei przyszłości” – powiedział Ojciec Święty.

  Jak zaznaczył Papież, gdy króluje legalizm, nie ma już miejsca na Słowo Boże, a ludowi brakuje proroctwa. Rozbrzmiewa wówczas w sercu ludu płacz za prorokiem, by przypomniał mu obietnicę i popchnął z nadzieją ku przyszłości. Oto „mąż, który ma wzrok przenikliwy i słyszy słowa Boże”.

  „Niech taka będzie nasza modlitwa w tych dniach, gdy przygotowujemy się do Bożego Narodzenia: «Panie, niech Twojemu ludowi nie braknie proroków!». My wszyscy ochrzczeni jesteśmy prorokami. «Panie, obyśmy nigdy nie zapomnieli o Twej obietnicy! Obyśmy nie ustali w dążeniu naprzód! Obyśmy nie zamykali się w legalizmach, które zatrzaskują drzwi! Panie, wyzwól swój lud od ducha klerykalizmu i wesprzyj go duchem proroctwa!»” – powiedział Papież.” – źródło: http://www.radiovaticana.va/pol_RG/2013/Dicembre/13_12_16.html#gr1

  BIBLIA O OBJAWIENIACH I OSTRZEŻENIA BOGA DLA TYCH CO PRZEŚLADUJĄ JEGO PROROKÓW (są różne formy przesladować m in dziś to oczernianie na blogach prawdziwych proroków):
  http://www.duchprawdy.com/biblia_objawienia.htm
  Pokój i Miłość w Sercu Jezusa i Maryi

  Polubienie

 3. W ramach uporządkowania:

  1. Fragment komentarza „Kto będzie poważnie traktował te informacje jeśli w komentarzach dopuszcza Pani do ośmieszania swojej strony? O innych szczegółach tej wymiany zdań na razie nie pisze bo mam wrażenie że Pani samej brakuje woli uporządkowania tego.”
  Żeby nie dopuścić do ośmieszania tej strony wykasuje komentarze, które uznam za niepotrzebne, po to by uporządkować ‚to‚. Oczywiście mój wybór może wydawać się tendencyjny, ale jestem tylko człowiekiem, który ma swoje subiektywne zdanie. Ale skoro niektórzy są zatroskani tym, jak zwolennicy MBM mogą odebrać tę stronę, posunięcie takie chyba jest konieczne.

  2. Nie udostępniam nikomu emaili piszących tutaj komentarze. Jeśli Adminka WOWITu je zna, to dla mnie także jest to bardzo ciekawe. Czyżby znała je z własnego podwórka?

  3. Fragment komentarza: „czy Pani nie zauważyła jeszcze że wszędzie gdzie pojawia się adminka wowit tam pojawia się zamęt?”
  Rzeczywiście od jakiegoś czasu mam tutaj zamęt, i ktoś go powoduje. Jak pisałam wcześniej, pierwotnie nie planowałam moderować komentarzy.Gdy tutaj pojawiły się jakieś konflikty, nie zamierzałam brać żadnej strony, a pozwolić wszystkim się wypowiedzieć. Ot tak, w imię wolności słowa i swobody wypowiedzi, ale gdy tak robię, pojawiają się zarzuty od bardziej lub mniej życzliwych, że dopuszczam do ‚ośmieszania strony‚. Więc chyba tak tak dłużej się nie da. Tym bardziej, że niestety pobieżnie zaczyna mnie interesować ‚kto jest kto’, zwłaszcza po tym, jak znajomy przysłał mi taki ‚ciekawy’ link na portalu Gloria.tv: http://wobronietradycjiiwiary.wordpress.com/2014/02/15/santa-maria-szallalalaj-chadise-masaja-ele-fekolite-let-maria-lalala-laj/ Zanim weszłam na stronę, byłam przekonana, że link pochodzi z WOWIT, bo adres był łudząco podobny. Czy przypadkowo? A co myślę o samym tekście? Nie zamierzam się wywodzić bo znowu będą zarzuty, że zchodzę z tematu – ale jeśli dodam, że jestem związana z tak zwanym ruchem charyzmatycznym i Odnową w Duchu Świętym, to nie trudno będzię się domyśleć. Jest mi tylko tym trudniej uwierzyć, że to WOWIT sieje zamęt.

  4. Jeszcze raz wyjaśniam, jestem jedyną adminką tej strony. Adminka WOWITu nie jest współprowadzącą, ale w sprawie MBM współpracujemy. I mam nadzieję, że tak pozostanie.

  Polubienie

 4. Prawdziwy prorok jest pokorny,nie wychwala swoich orędzi i nie zachwala sam siebie pod rożnymi nickami!
  Byłam raz na str tego proroka i będę się trzymać od tej str jak najdalej,tam czuć smród diabła i manipulacji.Takie jest moje zdanie,na pewno nie będę zachęcać znajomych do czytania orędzi Adama -Człowieka. Jezus moim Panem!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s